Home ReistipsHoogseizoen Costa Rica: wanneer is het en hoe pak je het slim aan?

Hoogseizoen Costa Rica: wanneer is het en hoe pak je het slim aan?

by Anouk
Toekan in Costa Rica

Het hoogseizoen in Costa Rica loopt van december tot en met april. Het is dan ook een mooie bestemming voor de winter: lekker weg uit de kou, naar de zon. Maar wat betekent het nu eigenlijk concreet? Wanneer wordt het echt druk, en wanneer valt het mee? Ik zet in dit artikel op een rij wat je kunt verwachten van het hoogseizoen in Costa Rica, hoe je slim boekt en hoe je de drukte een beetje kunt omzeilen zonder het mooie weer mis te lopen.

In het kort: Hoogseizoen in Costa Rica

  • Wanneer: december t/m april
  • Piekmomenten: kerstvakantie (eind december) en Semana Santa (eind maart/april, jaarlijks andere datum)
  • Weer: droog en zonnig, vooral aan de Pacifische kant
  • Prijzen: met kerst accommodaties 20 tot 50% hoger en huurauto’s verdubbelen of meer vergeleken met de rest van het hoogseizoen
  • Boeken: huurauto’s en populaire accommodaties 2-6 maanden vooraf, entree Manuel Antonio en Corcovado ruim op tijd

Inhoud
Wanneer is het hoogseizoen
De twee piekmomenten
Waarom in het hoogseizoen gaan
Wat merk je van de drukte

Hoeveel bezoekers komen er?
Hoe boek je slim
Tips om drukte en hoge prijzen te vermijden
Weer en klimaat tijdens het hoogseizoen
Is het hoogseizoen de beste tijd om te gaan?
Veelgestelde vragen

Wanneer is het hoogseizoen in Costa Rica?

Het hoogseizoen in Costa Rica loopt van december tot en met april. Dat komt voor het grootste deel van het land overeen met droge seizoen: droog, warm en veel zon. Maar niet elke maand binnen die periode voelt hetzelfde.

De eerste helft van december is eigenlijk nog behoorlijk rustig. Pas vanaf halverwege de maand wordt het merkbaar drukker. Vanaf dat moment blijft het land goed bezocht tot en met maart. April is dan weer een aflopende maand: het weer aan de Pacifische kant slaat langzaam om van droog naar nat, voor veel reizigers is dat een reden om net iets eerder in het jaar te gaan.

Kijk je puur naar bezoekersaantallen per maand, dan voeren december en maart de boventoon. Onze ervaring is dat december rustig start, maar druk eindigt. April blijft qua bezoekersaantallen zelfs achter bij juli (traditioneel de populairste maand onder Nederlandse en Belgische reizigers).

Je zult wel eens lezen dat Costa Rica eigenlijk twee hoogseizoenen kent, met naast december-april ook nog een kleinere piek in juli en augustus. Dat klopt voor een deel: de Costa Ricaanse schoolvakantie valt begin juli samen met de Europese zomervakantie, waardoor het drukker wordt dan in de rest van het regenseizoen. Toch is dit geen hoogseizoen in dezelfde zin: het regenseizoen is dan in volle gang en het is minder druk dan de meeste maanden van het hoogseizoen. Een aparte blog over de zomervakantie volgt.

Wil je liever een overzicht van alle twaalf maanden naast elkaar? Dat vind je in Wat is de beste reistijd voor Costa Rica?

Het verloop van het hoogseizoen in vogelvlucht:

Wanneer reis je?Wat kun je verwachten?
Eerste helft decemberRelatief rustig, met overgangsweer
Kerst en oud en nieuwZeer druk, hoge prijzen en vroeg boeken is belangrijk
Januari en februariPopulaire maanden met doorgaans gunstig weer aan de Pacifische kant
Maart tot Semana SantaDrukte neemt toe; populaire accommodaties en tours tijdig reserveren
Na Semana Santa eind maart of in aprilDe drukste vakantiepiek is voorbij, terwijl het weer per regio verschilt

De twee piekmomenten binnen het hoogseizoen

Binnen het hoogseizoen zijn er twee periodes waarin het extra druk is. Die wil je kennen voordat je gaat boeken.

Kerstvakantie

Ook voor Costa Ricanen is de kerstperiode een belangrijke vakantieperiode. Families trekken er dan massaal op uit, het liefst naar de kust. Tel daar de internationale drukte bij op — reizigers uit Noord-Amerika en Europa weten deze periode ook goed te vinden — en je hebt een van de drukste periodes van het jaar te pakken. Reken vanaf ongeveer een week voor kerst tot na oud en nieuw op de meeste drukte.

Meer weten over december? Lees de blog over Costa Rica in december.

Semana Santa

De week van Pasen, Semana Santa, is een nationale vakantieweek. De belangrijkste dagen lopen van donderdag tot en met zondag. Een Tweede Paasdag zoals wij die kennen bestaat hier niet. Ook tijdens deze week trekken veel mensen naar het strand om nog even van het mooie weer te genieten voordat het regenseizoen begint. In 2027 valt Semana Santa in de week van 22 maart. In 2028 valt Semana Santa in de week van 10 april.

In sommige bestemmingen zijn er daarnaast lokale pieken. Zo trekt het festival Envision rond februari/maart extra bezoekers naar de regio Dominical en Uvita.

Meer weten over maart? Lees de blog over Costa Rica in maart.

vulkaan Arenal met het meer van Cerro Chato ervoor

Waarom reis je naar Costa Rica in het hoogseizoen?

Er zijn goede redenen waarom dit de populairste periode is:

  • Veel zon en weinig regen, vooral aan de Pacifische kant
  • Prettige omstandigheden voor een rondreis: minder kans op wegversperringen door regen
  • De stranden zijn op hun mooist
  • Nationale parken en activiteiten zijn goed toegankelijk
  • Ook in deze periode zijn er verschillende diersoorten te zien, al zijn sommige soorten juist in het regenseizoen actiever

Wat merk je concreet van de drukte?

Populaire en kleinschalige accommodaties raken vooraf uitverkocht en er is minder keuze in huurauto’s. Dat geldt zeker voor de kerstvakantie. Beperkte beschikbaarheid duwt de prijzen omhoog: reken op hogere tarieven dan in het regenseizoen en bij de populairste accommodaties soms een aanzienlijke meerprijs. Heb je een specifieke plek op het oog, boek dan ruim van tevoren. Ben je niet zo kieskeurig, dan is er eigenlijk altijd wel ergens een plekje te vinden.

Hoeveel duurder is het hoogseizoen precies?

Dat is lastig in een vast bedrag te vangen, want het aanbod in Costa Rica verschilt enorm: van een eenvoudige kamer tot een luxe villa, van een kleine ‘gewone’ auto tot een grote 4×4 met volledige verzekering. Het hangt ook van de reisperiode af. Vooral rond kerst en oud en nieuw kunnen de prijzen flink oplopen. Voor accommodaties worden prijsstijgingen van 20 tot 50% ten opzichte van het hoogseizoen buiten de kerstperiode om genoemd. Afhankelijk van het type en de beschikbaarheid kunnen voor huurauto’s de prijzen in de kerstweek zelf verdubbelen of meer.

De belangrijkste vuistregel: hoe eerder je boekt, hoe meer keuze je hebt en hoe kleiner de kans dat je afhankelijk wordt van de duurste opties. Zeker in de kerstvakantie kan vroeg boeken daardoor een flink verschil maken.

Op zoek naar een huurauto voor het hoogseizoen? Informeer bij reisagentschap Edventure (waar ik werkzaam ben): er is vaak nog beschikbaarheid en er wordt met vaste prijzen gewerkt.

Welke bestemmingen zijn het drukst?

Bekende bestemmingen zijn tijdens het hoogseizoen flink bezocht: denk aan La Fortuna, Monteverde, de stranden van Guanacaste en Manuel Antonio. Voor nationaal park Manuel Antonio geldt dat je ruim op tijd entreebewijzen moet kopen, want het park kent een dagelijkse bezoekerslimiet. Het park is elke dinsdag gesloten. Mijn advies: overweeg in het hoogseizoen serieus een alternatief, want het zal er erg druk zijn. Alternatieven zijn bijvoorbeeld Hacienda BarĆŗ bij Dominical of CurĆŗ Wildlife Refuge op het schiereiland Nicoya. Nationaal park Corcovado kent eveneens een bezoekerslimiet, ook daar is het verstandig om een tour tijdig te boeken.

Reis je richting Manuel Antonio en Dominical en wil je meer inzicht in de route? Bekijk de blog Rijden van San JosƩ naar Manuel Antonio, Dominical en Uvita.

De Costa Ricanen zelf trekken er tijdens kerst en Semana Santa ook graag op uit, met name naar Guanacaste en de regio Jacó. De Caribische kust is sinds de pandemie overigens ook steeds populairder geworden onder nationale toeristen.

Voor het rijden naar de Caribische kust is het ook goed om kennis te nemen van de route. Lees meer over Rijden van San JosƩ naar de Caribische kust van Costa Rica.

Hoeveel bezoekers komen er in het hoogseizoen naar Costa Rica?

Om een idee te krijgen van hoe druk het hoogseizoen daadwerkelijk is, helpt het om naar de officiĆ«le bezoekerscijfers te kijken. Van december tot en met april 2025-2026 ontving Costa Rica in totaal 1.636.950 internationale aankomsten — een stijging van ongeveer 10% ten opzichte van hetzelfde hoogseizoen een jaar eerder.

MaandSeizoen 2024-2025Seizoen 2025-2026
December306.113347.143
Januari298.475321.992
Februari293.784331.967
Maart336.476379.818
April252.867256.030
Totaal hoogseizoen1.487.7151.636.950

Wat opvalt: elke maand in het hoogseizoen 2025-2026 trok meer bezoekers dan dezelfde maand een jaar eerder, met maart als koploper (bijna 380.000 bezoekers).

Benieuwd naar de cijfers van het hele jaar, inclusief waar bezoekers vandaan komen? Bekijk dan de blog Hoeveel bezoekers trekt Costa Rica?

Hoe boek je slim in het hoogseizoen?

Niet alles hoeft maanden van tevoren geregeld te zijn, maar voor een paar dingen loont het om vroeg te zijn:

WatWanneer boeken
Huurauto (vooral rond kerst)Zo vroeg mogelijk, zeker 2-4 maanden van tevoren
Populaire of kleinschalige accommodatiesEnkele maanden van tevoren, voor kerst 3-6 maanden
Entreebewijzen Manuel AntonioRuim vooraf online, sowieso enkele weken
Tour naar CorcovadoEnkele weken tot maanden vooraf, afhankelijk van de periode
Grotere of minder bekende accommodatiesBuiten de kerstvakantie vaak ook nog kort van tevoren; rond kerst liever enkele maanden vooraf

Reis je flexibel en sta je open voor verrassingen, dan is last-minute plannen in het hoogseizoen prima te doen, zolang je niet vasthoudt aan ƩƩn specifieke plek of tour.

Lees meer over Tickets nationaal park Costa Rica: zo koop je ze online.

Tips om drukte en hoge prijzen te vermijden

Wil je toch in het hoogseizoen gaan, maar liever niet in de drukste versie ervan? Een paar dingen die helpen:

  • Reis buiten de periode van kerst/oud en nieuw
  • Vermijd Semana Santa
  • Kies voor minder bekende bestemmingen
  • Verblijf net buiten de populairste plaatsen
  • Plan populaire activiteiten vroeg op de dag
  • Overweeg de Caribische kust als alternatief voor de Pacifische kant (houd wel rekening met het andere klimaat, zie hieronder)
  • Heb je flexibele reisdata? Kijk dan eens naar de tweede helft van november of naar de maand mei

Binnen Costa Rica worden de stranden veel vaker bezocht dan de bergregio. Bestemmingen in de regio van Cerro de la Muerte, Turrialba en Orosi zijn daardoor een stuk rustiger. Ook prima om te weten: juist tijdens het hoogseizoen is het weer goed genoeg om buiten de gebaande paden te reizen en minder bekende plekken te ontdekken.

Het is mooi om het berggebied te doorkruisen. Lees meer over De route van de Pacifische naar de Caribische kust.

Wil je liever wat meer weten over het laagseizoen? Bekijk dan Regenseizoen Costa Rica: alles wat je moet weten.

Weer en klimaat tijdens het hoogseizoen

Het hoogseizoen valt grotendeels samen met de zomerperiode, maar dat is niet overal even strak te trekken. Guanacaste, in het noorden van de Pacifische kust, is bijvoorbeeld droger dan het schiereiland Osa in het zuiden — daar is de droge periode juist korter. Voor de meeste regio’s zijn februari en maart de droogste en warmste maanden.

Zelfs aan de Caribische kust, waar door de regenval eigenlijk geen apart seizoen te onderscheiden is, kan gerust nog een bui vallen — al zijn februari en maart ook hier de relatief drogere maanden. In Noord-Costa Rica, met onder andere La Fortuna, ligt het weer anders: daar loopt het regenseizoen soms nog door tot in december of januari, waardoor de droge periode er later echt op gang komt.

Meer weten over de verschillen per regio? Lees het weer en klimaat van Costa Rica uitgelegd.

Is het hoogseizoen de beste tijd om naar Costa Rica te gaan?

Ja, als je vooral waarde hecht aan droog weer en veel zon. Wil je juist de highlights van het land bezoeken zonder de drukte, ben je flexibeler met het weer, of reis je liever wat budgetvriendelijker? Dan overweeg je het beste een andere periode, zoals mei of eind november.

Verder gaan met het plannen van de reis:

Veelgestelde vragen over het hoogseizoen in Costa Rica

Wanneer valt Semana Santa in 2027?

In de week van 22 maart 2027, met de belangrijkste dagen van donderdag tot en met zondag.

Is december al druk, of pas met de kerstvakantie?

De eerste helft van december is nog vrij rustig. Pas vanaf halverwege de maand, met de start van de kerstvakantie, wordt het merkbaar drukker.

Moet ik in het hoogseizoen alles vooraf boeken?

Niet per se alles, maar wel de dingen met beperkte capaciteit: huurauto’s, populaire of kleine accommodaties, en entreebewijzen voor Manuel Antonio en Corcovado. Ben je flexibel en niet kieskeurig, dan is er ook last-minute vaak nog wel iets te vinden.

Kan ik de drukte omzeilen zonder het hoogseizoen te missen?

Ja. Kies voor bestemmingen in het binnenland zoals Cerro de la Muerte, Turrialba of Orosi in plaats van de populairste stranden, verblijf net buiten de bekendste plekken, en plan activiteiten vroeg op de dag.

Is het hoogseizoen duurder dan de rest van het jaar?

Over het algemeen wel. Door de hogere vraag en beperkte beschikbaarheid gaan de prijzen van huurauto’s en accommodaties omhoog, vooral rond kerst en Semana Santa.

Heeft Costa Rica twee hoogseizoenen?

Niet helemaal. December tot en met april is het echte hoogseizoen. Juli en augustus kennen wel een kleinere piek door de samenloop van de Costa Ricaanse en Europese schoolvakanties, maar dat valt middenin het regenseizoen en is minder druk dan de meeste maanden van het hoogseizoen.

Leave a Comment

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.